O nas

Tradycja

Matematyki w Krakowie uczymy na poziomie wyższym już od ośmiuset pięćdziesięciu lat: najpierw w krakowskiej szkole katedralnej, później na Uniwersytecie Jagiellońskim (Akademii Krakowskiej), gdzie powstała w 1405 roku pierwsza na świecie samodzielna katedra matematyki.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim matematykę studiowali tacy uczeni światowej sławy jak astronom Mikołaj Kopernik, antropolog Bronisław Malinowski czy matematyk Wacław Sierpiński.

Tutaj wykładali wybitni matematycy: Franciszek Mertens, Stanisław Zaremba, Kazimierz Żorawski, Franciszek Leja, Otton Nikodym, Tadeusz Ważewski, Stanisław Gołąb, Stanisław Łojasiewicz, Zdzisław Opial i Andrzej Lasota.

W Instytucie Matematyki działa jedna z najstarszych organizacji studenckich w Polsce: założone już w XIX wieku Koło Matematyków Studentów UJ.

Nowoczesność

Dysponujemy jednym z najnowocześniejszych budynków ze wszystkich wydziałów matematyki w Europie oddanym do użytku w 2008 roku, który stanowi część powstającego III Kampusu UJ.

Studenci znajdują u nas dzięki temu komfortowe warunki:

  • świetnie wyposażone i klimatyzowane sale wykładowe oraz pracownie komputerowe
  • ponad 60 stanowisk komputerowych do indywidualnej pracy z dostępem do sieci, w tym do wielu baz danych, czasopism naukowych i programów użytkowych
  • dużą bibliotekę z wyciszonymi pomieszczeniami do własnej pracy
  • dogodne godziny zajęć
  • niewielkie grupy ćwiczeniowe
  • bezprzewodowy internet (od października 2009)
  • budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nasz wydział posiada pierwszą kategorię naukową w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Krakowie odbył się w roku 2012 Europejski Kongres Matematyczny, którego współgospodarzem będzie nasz uniwersytet.

Co roku mają tu miejsce Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków.

Kraków

Kraków, rodzinne miasto największego polskiego matematyka Stefana Banacha, został w zeszłym roku uznany przez czytelników prestiżowego brytyjskiego dziennika „Guardian" za drugie najciekawsze miasto świata (za Sydney, ale przed San Francisco, Singapurem i Vancouver). W rankingu przeprowadzonym w sierpniu 2006 roku przez wysokonakładowy miesięcznik „Travell & Leisure" Kraków okazał się jednym z pięciu najlepiej postrzeganych miast europejskich wraz z Florencją, Rzymem, Wenecją i Istambułem.

W Krakowie studiuje ponad 200 tysięcy młodych ludzi, w tym 46 tysięcy na Uniwersytecie Jagiellońskim – według zarówno zeszłorocznego, jak i tegorocznego tradycyjnego rankingu tygodnika „Perspektywy" i dziennika „Rzeczpospolita" – najlepszej uczelni w Polsce, i jedynej w naszym kraju należącej do Grupy Coimbra, skupiającej najstarsze uczelnie wyższe na świecie.

Kraków, nazywany miastem, które nigdy nie śpi, to też centrum kultury, odpoczynku i dobrej zabawy, gdzie oprócz bibliotek i sal wykładowych czekają na Ciebie kina i teatry, muzea i galerie, puby, kawiarnie i kluby studenckie. To największy średniowieczny rynek w Europie, królewski Wawel, magiczne Stare Miasto i modny Kazimierz.