Publikacja naszej doktorantki w Nature

Agnieszka Kowalczyk, doktorantka naszego wydziału (Katedra Geometrii IM UJ, opiekun prof. Robert Wolak), i Bernard M. A. G. Piette z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu Durham, pracujący w międzynarodowym zespole prof. Jonathana Heddle'a (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ), napisali wspólnie program do modelowania struktur klatek białkowych o nietypowych własnościach geometrycznych. Wynik ten został wykorzystany w najnowszej publikacji zespołu, która ukazała się 8 maja br. w najbardziej prestiżowym na świecie czasopiśmie "Nature".

Swoje wyniki dotyczące "wielościennych klatek" Agnieszka Kowalczyk referowała w tym roku na naszym wydziale na seminarium Matematyki Stosowanej. Inny współautor artykułu, kanadyjski informatyk Craig S. Kaplan, miał u nas gościnny wykład w październiku 2017 r.

Więcej w Serwisie PAP i na stronach NCN.

Agnieszka Kowalczyk zajmuje się wielościanami od czasu studiów magisterskich. Jej praca Teoria sztywności powierzchni wielościennych w przestrzeni trójwymiarowej i ich deformacje zwiększające objętość napisana pod kierunkiem dra Zdzisława Pogody została wyróżniona w LX Konkursie prac studenckich z matematyki im. Józefa Marcinkiewicza. Wraz z Barbarą Ciesielską otrzymała Nagrodę Dziekanów Wydziału Fizyki i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW dla autora najlepszego artykułu opublikowanego w „Delcie” w roku akademickim 2015/2016. Inny jej artukuł o nietypowych wielościanach można znaleźć tutaj.

Data opublikowania: 09.05.2019