Matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dlaczego warto studiować matematykę?

Matematyka jest potrzebna: stanowi niezbędne narzędzie przy tworzeniu modeli, rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji; stąd zarówno w tradycyjnych (fizyka, technika), jak i nowych obszarach jej zastosowań (finanse, IT, nauki społeczne, biotechnologia) rosnące zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku; badania prowadzone w wielu krajach pokazują, że zawód matematyka należy do najlepiej opłacanych i najbardziej atrakcyjnych; nasze studia dadzą Ci więc szansę uzyskania ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Matematyka jest uniwersalna: jej prawa są takie same w każdym czasie i w każdym miejscu na Ziemi; te same pojęcia matematyczne mogą służyć do badania różnych zjawisk; to czego nauczysz się na naszych studiach nie zdezaktualizuje się nigdy, a swoją wiedzę i umiejętności będziesz mógł(a) wykorzystać w rozmaitych sytuacjach.

Matematyka jest piękna: bada dziś nie tylko liczby i kształty geometryczne, ale też wszelkie abstrakcyjne obiekty i struktury; nasze studia nauczą Cię nie tylko logicznego myślenia, ale także pokażą Ci jak dostrzegać w świecie piękno matematyczne, którego niewtajemniczony nie zobaczy.

Dlaczego warto studiować matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim?

  • będziesz studiować w Krakowie, jednym z najciekawszych miast na świecie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie, w najnowocześniejszym budynku spośród wszystkich wydziałów matematyki w Polsce, ukończonym w 2008 roku
  • na naszych studiach w harmonijny sposób łączymy wielowiekową tradycję z nowoczesnością, teorię z jej zastosowaniami, wysoki poziom nauczania z przyjazną dla studentów atmosferą
  • czeka na Ciebie najszersza w Polsce oferta stypendialna
  • nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy w sektorze finansowym, w branży informatycznej, a także na wyższych uczelniach; nasi studenci odbywają praktyki w: ABB Poland, HTA Consulting, Interia.pl, Instytucie Arcana, Motoroli, i innych współpracujących z nami firmach
  • nasi studenci mają możliwość równoległego studiowania matematyki i informatyki
  • w ramach programów MOST i ERASMUS nasi studenci mogą część studiów spędzić na innej uczelni w Polsce lub Europie, a studenci z zewnątrz - studiować u nas
  • na zajęcia prowadzone na naszym Wydziale mogą uczęszczać także studenci SMP (studiów matematyczno-przyrodniczych).

Matematykę można studiować także w innych uczelniach krakowskich (AGH. PK, UP), a także poza Krakowem. W szczególności, studia matematyczne pierwszego stopnia prowadzone są w Nowym Sączu i w Tarnowie, w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych, uczelniach związanych partnerskimi umowami z UJ, których kadra opiera się głównie na pracownikach Instytutu Matematyki UJ. Niektórzy absolwenci tych uczelni kontynuują z sukcesami studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Matematyki UJ.

Tradycja

Matematyki w Krakowie uczymy na poziomie wyższym już od ośmiuset pięćdziesięciu lat: najpierw w krakowskiej szkole katedralnej, później na Uniwersytecie Jagiellońskim (Akademii Krakowskiej), gdzie powstała w 1405 roku pierwsza na świecie samodzielna katedra matematyki.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim matematykę studiowali tacy uczeni światowej sławy jak astronom Mikołaj Kopernik, antropolog Bronisław Malinowski czy matematyk Wacław Sierpiński.

Tutaj wykładali wybitni matematycy: Franciszek Mertens, Stanisław Zaremba, Kazimierz Żorawski, Franciszek Leja, Otton Nikodym, Tadeusz Ważewski, Stanisław Gołąb, Stanisław Łojasiewicz, Zdzisław Opial i Andrzej Lasota.

W Instytucie Matematyki działa jedna z najstarszych organizacji studenckich w Polsce: założone już w XIX wieku Koło Matematyków Studentów UJ.

Nowoczesność

Dysponujemy jednym z najnowocześniejszych budynków ze wszystkich wydziałów matematyki w Europie oddanym do użytku w 2008 roku, który stanowi część powstającego III Kampusu UJ.

Studenci znajdują u nas dzięki temu komfortowe warunki:

  • świetnie wyposażone i klimatyzowane sale wykładowe oraz pracownie komputerowe
  • ponad 60 stanowisk komputerowych do indywidualnej pracy z dostępem do sieci, w tym do wielu baz danych, czasopism naukowych i programów użytkowych
  • dużą bibliotekę z wyciszonymi pomieszczeniami do własnej pracy
  • dogodne godziny zajęć
  • niewielkie grupy ćwiczeniowe
  • bezprzewodowy internet
  • budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nasz wydział posiada pierwszą kategorię naukową w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W 2012 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał kierunkowi matematyka na UJ tytuł najlepszego kierunku studiów.

Matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie - najlepszym kierunkiem studiów - 2012

W Krakowie odbył się w 2012 roku Europejski Kongres Matematyczny, którego współgospodarzem był nasz uniwersytet.

Co roku mają tu miejsce Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków.

Kraków

Kraków, rodzinne miasto największego polskiego matematyka Stefana Banacha, został w zeszłym roku uznany przez czytelników prestiżowego brytyjskiego dziennika „Guardian" za drugie najciekawsze miasto świata (za Sydney, ale przed San Francisco, Singapurem i Vancouver). W rankingu przeprowadzonym w sierpniu 2006 roku przez wysokonakładowy miesięcznik „Travell & Leisure" Kraków okazał się jednym z pięciu najlepiej postrzeganych miast europejskich wraz z Florencją, Rzymem, Wenecją i Istambułem.

W Krakowie studiuje ponad 200 tysięcy młodych ludzi, w tym 46 tysięcy na Uniwersytecie Jagiellońskim – według zarówno zeszłorocznego, jak i tegorocznego tradycyjnego rankingu tygodnika „Perspektywy" i dziennika „Rzeczpospolita" – najlepszej uczelni w Polsce, i jedynej w naszym kraju należącej do Grupy Coimbra, skupiającej najstarsze uczelnie wyższe na świecie.

Kraków, nazywany miastem, które nigdy nie śpi, to też centrum kultury, odpoczynku i dobrej zabawy, gdzie oprócz bibliotek i sal wykładowych czekają na Ciebie kina i teatry, muzea i galerie, puby, kawiarnie i kluby studenckie. To największy średniowieczny rynek w Europie, królewski Wawel, magiczne Stare Miasto i modny Kazimierz.

Odpowiedzialni:
treść:
Jerzy Szczepański
kod:
edytor:
aktualizacja:
Wt, 21 maj 2013 23:09:12 +0000

zobacz również