Matematyczne Czwartki

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ odbywają się "matematyczne czwartki na UJ" dla młodzieży szkół średnich. Podczas "matematycznego czwartku" organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów. Wykłady planowane są dla całych klas licealnych.

"Matematyczny czwartek" standardowo planowany jest raz na miesiąc, w pierwszy lub drugi czwartek miesiąca, o godzinie 12:15; możliwe jest jednak zorganizowanie dodatkowych spotkań. 
Chcąc wziąć udział w "matematycznym czwartku", nauczyciel - opiekun klasy, która planuje wizytę w Instytucie, powinien skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej z drem Jerzym Szczepańskim (Jerzy.Szczepanski@im.uj.edu.pl) i zarezerwować miejsca dla uczniów na spotkaniu.
 
 

Terminy spotkań w roku 2018/19:

 • czwartek 13 września 2018 r. godz. 12-14,
  Krzysztof Ciesielski, Matematyka wyborcza,  
  Przy wyborach do Sejmu oddane głosy przeliczane są na mandaty - kilka lub kilkanaście w danym okręgu wyborczym. Na wykładzie zostanie przedstawiony sposób, w jaki to jest robione, oraz związana z tym matematyka. Na przykładach pokazane zostaną możliwe efekty stosowania ordynacji nazywanej "proporcjonalną" oraz związane z nią paradoksy.
 • czwartek 11 października 2018 r. godz. 12-14,
  Jerzy Szczepański, Czy rozkład normalny jest normalny?
  Przedstawimy trzy rozkłady prawdopodobieństwa: rozkład Bernoullego, rozkład Poissona i rozkład normalny. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego rozkład normalny jest często spotykany w modelowaniu matematycznym zjawisk przyrodniczych i dlaczego zasługuje na miano normalny.
 • czwartek 8 listopada 2018 r. godz. 12-14,
  Dariusz Zawisza, Matematyka na giełdzie
 • czwartek 6 grudnia 2018 r. godz. 12-14
  Leszek Pieniążek, Twierdzenie Halla i skojarzenia, czyli jak graf może pomóc w znalezieniu czegoś wartościowego
 • czwartek 10 stycznia 2019 r. godz. 12-14
  Halszka Tutaj-Gasińska, Kampania napoleońska i matematyka, czyli o twierdzeniu Ponceleta
  Podczas pobytu w rosyjskiej niewoli w Saratowie w 1812 roku, Jean-Victor Poncelet sformułował i udowodnił słynne twierdzenie o wielokątach i stożkowych. Twierdzenie to w szczególnym przypadku mówi, że jeśli dla dwóch okręgów na płaszczyznie (takich, że jeden leży wewnątrz drugiego) istnieje wielokąt wpisany w jeden z tych okręgów, a opisany na drugim, to takich wielokątów istnieje nieskończenie wiele i mają tę samą liczbę boków. Od prawie dwustu lat twierdzenie to budzi zainteresowanie matematyków i ciągle powstają nowe jego dowody.
 • czwartek 7 marca 2019 r. godz. 12-14 temat spotkania zostanie ogłoszony
 • czwartek 4 kwietnia 2019 r. godz. 12-14 temat spotkania zostanie ogłoszony
 • czwartek 9 maja 2019 r. godz. 12-14 temat spotkania zostanie ogłoszony.
 • czwartek 30 maja 2019 r. godz. 10-14:
  Konferencja Młodych "Kalejdoskop Matematyczny XIII"

 

Serdecznie zapraszamy do nas klasy z Państwa szkoły (niekoniecznie te o profilu matematycznym). Liczba miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona - prosimy opiekuna grupy uczniów o zarezerwowanie miejsc (email: Jerzy.Szczepanski [at] im.uj.edu.pl).

Zachęcamy także do udziału w spotkaniach Naukowe Czwartki z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, które są organizowane w roku 2018/19 na sąsiednim Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Szczegóły na stronie: http://www.naukoweczwartki.fais.uj.edu.pl/

 

Terminy spotkań w roku 2017/18:

 

 • czwartek 7 września 2017 r. godz. 14-16
  Jerzy Szczepański, (Prawie) wszystko o liczbie e
  Opowiemy o liczbie e i jej własnościach. Przedstawimy wybrane twierdzenia z kilku działów matematyki, w których pojawia się ta liczba, i postaramy się wyjaśnić ich rolę w rozwoju matematyki.
 • czwartek 12 października 2017 r. godz. 12-14 
 • Jerzy Szczepański, Do czego służą liczby zespolone?
  Przedstawimy historię odkrycia liczb zespolonych i wyjaśnimy, jak ważną rolę pełnią liczby zespolone w matematyce, fizyce i technice.
 • czwartek 9 listopada 2017 r. godz. 12-14
  Tomasz Kobos, Wycieczka w świat wypukłości: wpisywanie trójkąta w ciało wypukłe
  Znane twierdzenie geometrii płaskiej mówi o tym, że istnieje dokładnie jeden okrąg opisany na danym trójkącie. Co się jednak wydarzy, jeżeli koło zastąpimy innym, bardziej ogólnym obiektem? Będziemy rozważać to zagadnienie dla tzw. ciał wypukłych, które stanowią naturalne uogólnienie koła. Zobaczymy, że wówczas ani istnienie ani jedyność nie są gwarantowane, ale jesteśmy w stanie podać ich elegancką charakteryzację geometryczną.
 • czwartek 7 grudnia 2017 r. godz. 12-14
  Patryk Pagacz, Problemy rekurencyjne
  Podczas wykładu przedstawione zostaną zarówno klasyczne problemy rekurencyjne takie jak "Wieża z Hanoi" oraz "Problem Flawiusza", jak i ich modyfikacje.
 • czwartek 11 stycznia 2018 r. godz. 12-14
  Andrzej Czarnecki, Łącznościany
 • czwartek 1 marca 2018 r. godz. 12-14
  Anna Szymusiak, Szansa na sukces
  Rachunek prawdopodobieństwa jest działem matematyki wywodzącym się z analizy gier losowych. Dlatego też na elementarnym poziomie o prawdopodobieństwie można myśleć jako o szansie na zajście jakiegoś zdarzenia. Podczas wykładu postaramy się, analizując przykłady, zrozumieć intuicję stojącą za tym pojęciem oraz przekonać się, gdzie jeszcze - oprócz gier losowych - rachunek prawdopodobieństwa ma obecnie zastosowania.
 • czwartek 5 kwietnia 2018 r. godz. 12-14
  Paweł Borówka, Równania liniowe - łatwe i bardzo przydatne
  Opowiemy o układach równań liniowych i ich zastosowaniach.
 • czwartek 10 maja 2018 r. godz. 12-14
  Sławomir Dinew, Liczby pierwsze

  Liczby pierwsze są podstawowymi cegiełkami, z których zbudowane są liczby  całkowite. Od czasów antycznych matematycy starają się poznać ich  własności. Podczas wykładu poznamy kilka klasycznych wyników dotyczących rozmieszczenia liczb pierwszych oraz najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny.
 • czwartek 7 czerwca 2018 r. godz. 10-14
  Konferencja Młodych "Kalejdoskop Matematyczny XII"

 

Serdecznie zapraszamy do nas klasy z Państwa szkoły (niekoniecznie te o profilu matematycznym). Liczba miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona - prosimy opiekuna grupy uczniów o zarezerwowanie miejsc (email: Jerzy.Szczepanski [at] im.uj.edu.pl).

Zachęcamy także do udziału w spotkaniach Naukowe Czwartki z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, które są organizowane w roku 2017/18 na sąsiednim Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Szczegóły na stronie: http://www.naukoweczwartki.fais.uj.edu.pl/

 

Odpowiedzialni:
treść:
Jerzy Szczepański
kod:
edytor:
aktualizacja:
Wt, 11 gru 2018 11:08:05 +0000