Matematyczne Czwartki

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ odbywają się "matematyczne czwartki na UJ" dla młodzieży szkół średnich. Podczas "matematycznego czwartku" organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów. Wykłady planowane są dla całych klas licealnych.

"Matematyczny czwartek" standardowo planowany jest raz na miesiąc, w pierwszy lub drugi czwartek miesiąca, o godzinie 12:15; możliwe jest jednak zorganizowanie dodatkowych spotkań. 
Chcąc wziąć udział w "matematycznym czwartku", nauczyciel - opiekun klasy, która planuje wizytę w Instytucie, powinien skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej z drem Jerzym Szczepańskim (Jerzy.Szczepanski@im.uj.edu.pl) i zarezerwować miejsca dla uczniów na spotkaniu.
 
 

Terminy spotkań w roku 2018/19:

 • czwartek 13 września 2018 r. godz. 12-14,
  Krzysztof Ciesielski, Matematyka wyborcza,  
  Przy wyborach do Sejmu oddane głosy przeliczane są na mandaty - kilka lub kilkanaście w danym okręgu wyborczym. Na wykładzie zostanie przedstawiony sposób, w jaki to jest robione, oraz związana z tym matematyka. Na przykładach pokazane zostaną możliwe efekty stosowania ordynacji nazywanej "proporcjonalną" oraz związane z nią paradoksy.
 • czwartek 11 października 2018 r. godz. 12-14,
  Jerzy Szczepański, Czy rozkład normalny jest normalny?
  Przedstawimy trzy rozkłady prawdopodobieństwa: rozkład Bernoullego, rozkład Poissona i rozkład normalny. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego rozkład normalny jest często spotykany w modelowaniu matematycznym zjawisk przyrodniczych i dlaczego zasługuje na miano normalny.
 • czwartek 8 listopada 2018 r. godz. 12-14,
  Dariusz Zawisza, Matematyka na giełdzie
 • czwartek 6 grudnia 2018 r. godz. 12-14
  Leszek Pieniążek, Twierdzenie Halla i skojarzenia, czyli jak graf może pomóc w znalezieniu czegoś wartościowego
 • czwartek 10 stycznia 2019 r. godz. 12-14
  Halszka Tutaj-Gasińska, Kampania napoleońska i matematyka, czyli o twierdzeniu Ponceleta
  Podczas pobytu w rosyjskiej niewoli w Saratowie w 1812 roku, Jean-Victor Poncelet sformułował i udowodnił słynne twierdzenie o wielokątach i stożkowych. Twierdzenie to w szczególnym przypadku mówi, że jeśli dla dwóch okręgów na płaszczyznie (takich, że jeden leży wewnątrz drugiego) istnieje wielokąt wpisany w jeden z tych okręgów, a opisany na drugim, to takich wielokątów istnieje nieskończenie wiele i mają tę samą liczbę boków. Od prawie dwustu lat twierdzenie to budzi zainteresowanie matematyków i ciągle powstają nowe jego dowody.
 • czwartek 7 marca 2019 r. godz. 12-14
  Jerzy Szczepański, Liczba Pi
  Przedstawimy podstawowe własności liczby π. Wyjaśnimy, dlaczego nie da się skonstruować za pomocą cyrkla i linijki koła o polu jednostkowym, ani okręgu o jednostkowej długości, gdy dany jest odcinek o długości 1. Wskażemy szereg zależności, w których występuje liczba pi. Pokażemy, skąd bierze się związek pięciu podstawowych stałych matematycznych w jednym wzorze: eπi+1=0, uważanym przez wielu za najpiękniejszy wzór w matematyce.
 • czwartek 4 kwietnia 2019 r. godz. 12-14 
  Marcin Kulczycki, Gra w życie
  Automaty komórkowe - matematyczne konstrukcje, których ewolucja do złudzenia przypomina rozwój kolonii mikroorganizmów - powstały pod koniec pierwszej połowy XX wieku w laboratorium w Los Alamos. Przyjrzymy się najbardziej znanym z nich: regule 30 i 110, grze w życie Conwaya, mrówce Langtona i innym.
 • czwartek 9 maja 2019 r. godz. 12-14
  Zdzisław Pogoda, W świecie wielościanów

  W szkole poznajemy niektóre wielościany: ostrosłupy, graniastosłupy, czworościan, sześcian. Rodzina wielościanów jest o wiele bogatsza; są tam obiekty o zadziwiających kształtach i własnościach. Na wykładzie przyjrzymy się wybranym, niezwykłym przedstawicielom rodziny wielościanów i przekonamy się jak mogą być ciekawe i... po prostu ładne.

 

Serdecznie zapraszamy do nas klasy z Państwa szkoły (niekoniecznie te o profilu matematycznym). Liczba miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona - prosimy opiekuna grupy uczniów o zarezerwowanie miejsc (email: Jerzy.Szczepanski [at] im.uj.edu.pl).

Zachęcamy także do udziału w spotkaniach Naukowe Czwartki z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, które są organizowane w roku 2018/19 na sąsiednim Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Szczegóły na stronie: http://www.naukoweczwartki.fais.uj.edu.pl/

 

Odpowiedzialni:
treść:
Jerzy Szczepański
kod:
edytor:
aktualizacja:
Cz, 09 maj 2019 21:06:46 +0000